Wycieczki koła PTG "Ziemi Cieszyńskiej" w 2008 roku

Od kilku lat koło terenowe „Ziemi Cieszyńskiej” Polskiego Towarzystwa Geograficznego, z siedzibą w Gimnazjum w Goleszowie, organizuje wielodniowe wycieczki zagraniczne. W bieżącym roku odbyły się dwie: do Pragi oraz do Holandii, Belgii i Anglii. Organizatorem tych wycieczek (oprócz koła PTG) jest Biuro Turystyczne „Watra” z Ustronia.
 
W wycieczce do Pragi, która miała miejsce podczas weekendu majowego w 2008 roku, uczestniczyło 38 osób. Pilotem i przewodnikiem był pan Zbigniew Cienciała. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kutnej Hory, a właściwie miejscowości Sedlec, będącej przedmieściem tego miasta. Tam znajduje się kaplica cmentarna Wszystkich Świętych. Z zewnątrz jest niepozorna, natomiast jej wewnętrzny wystrój jest szokujący, ponieważ wykonany został z ludzkich kości. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie urokliwej i bogatej w zabytki Kutnej Hory. Mogliśmy obejrzeć piękny kościół świętej Barbary oraz zwiedzić kopalnię i muzeum srebra. Na nocleg pojechaliśmy do hotelu w Kladnie koło Pragi.
 
W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Pragę. Dzień ten przywitał nas piękną pogodą i nieprawdopodobnymi tłumami turystów. Udało nam się mimo wszystko zwiedzić wzgórze zamkowe Hradczany ze wspaniałą katedrą św. Wita, Rynek Starego Miasta i dzielnicę żydowską Józefow. Niestety tłumy turystów uniemożliwiły nam wejście na Złotą Uliczkę, a nawet na Most Karola. Na szczęście w ramach czasu wolnego późnym popołudniem sytuacja na tyle się poprawiła, że część wycieczkowiczów Most Karola zwiedziło. Kolejnymi atrakcjami tego dnia były jeszcze: rejs statkiem po Wełtawie, obiadokolacja w centrum Pragi, a na zakończenie - koncert  Kriżikowych fontann.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wzgórza Petrzin w Pradze i znajdujących sę tam „Krzywych luster”. Następnie zwiedziliśmy wzgórze Vyszehrad (drugie obok Hradczan historyczne centrum Pragi). Program wycieczki zakończyliśmy zwiedzaniem wspaniałego zamku Konopiszcze (40 km od Pragi). 

Bardzo kameralny charakter miała kolejna wycieczka – do Holandii, Belgii i Anglii. Wzięło w niej udział łącznie 17 osób (w tym 2 kierowców i pilot – pan Jakub Rajwa), dlatego środkiem lokomocji był kilkunastoosobowy minibus. Wycieczka odbyła się na przełomie czerwca i lipca 2008 roku i była jedną z najdłuższych (czasowo) wycieczek, organizowanych do tej pory przez koło PTG „Ziemi Cieszyńskiej”.